wtorek, 27 stycznia 2015

Podsumowanie

Na początek chciałbym zaprosić Was do polubienia stronki Las Bemowski

Takie ogłoszenie na początek a teraz jak mówi tytuł podsumowanie ptakoliczenia i ostatnich dni.
Pierwsze 25 osób, które zgłosiły zoorganizowanie wycieczki z okazji zimowego ptakoliczenia dostało broszkę- sójkę. Okazało się, że znalazłem się w gronie szczęśliwców i w piątek dostałem przesyłkę:


Sójka to już mój drugi znaczek. O pierwszym możecie poczytać tutaj: Nagroda od OTOP



A dziś dotarła do mnie paczka od Jadwigi z bloga Sercem Tworzone z prezentem. Bardzo dziękuję:)



Tegoroczne ptakoliczenie, ogólnie nie było zbyt udane. Pogoda robi prawdziwe zamieszanie i ptaki same nie wiedzą co robić. Moja wycieczka zamieniła się w siedzenie przy karmniku, bo dokładnie cały dzień sypało. Samemu udało mi się gdzieś wybrać tylko na chwilę, jednak narzekać nie mogę. W ciągu dwóch dni udało się zobaczyć około 40 kwiczołów, 14 kosów,bogatki, modraszki, sosnówkę, szczygła, dzięcioła, gila, zięby, sierpówki, srokę, sójkę, raniuszki, wróble, mazurki, grubodzioby i chyba na tym się skończyło. 

Miał być dzisiaj dłuższy post, ale coś mi nie idzie pisanie. Jak już wcześniej pisałem u mnie spadł śnieg, lecz temperatura w ciągu dnia wynosi od 0 do 2 stopni, więc wszystko powoli topnieje.


Żeby jeszcze trochę wydłużyć, dodaje zdjęcie ukończenia kursu pierwszej pomocy:)



Zapraszam do poczytania: Jak dokarmiać ptaki.


Pozdrawiam Karmnik54:)

czwartek, 22 stycznia 2015

Zimowe Ptakoliczenie 2015

Jaką mamy pogodę wszyscy wiemy, więc na poprawę nastroju zdjęcia z ogrodu botanicznego. Przypominam że w ten weekend odbędzie się zimowe ptakoliczenie. Zapraszam Was oczywiście do udziału.  Wszystkie szczegółowe informacje dostępne na stronie OTOP: http://www.otop.org.pl/ a dokładnie tutaj http://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/
Dziś krótko, ale niestety tylko na tyle czas mi pozwala.  W sobotę, albo w niedzielę postaram się napisać coś więcej. 







Może zauważyliście ostatnio, że dużo mniej u Was komentuje. Czasem niestety dam rady tylko zaglądnąć. Mam nadzieję, że niedługo to nadrobię. Dziękuję Wam, że jednak mimo tego mnie odwiedzacie:)

wtorek, 13 stycznia 2015

Jer - ptak o pstrokatym ubarwieniu

Taki jegomość kręcił się (gdy jeszcze była zima) w pobliżu mojego karmnika. Jabłka u sąsiada robią swoje i przyciągają sporo ptaków. Najpierw myślałem, że to zięba, lecz coś mi nie pasowało. Poszedłem po aparat zrobiłem zdjęcie, patrzę - jer! To moje pierwsze z nim spotkanie, do tego udokumentowane, więc się bardzo cieszę.

Jer, zięba jer (Fringilla montifringilla) - gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny łuszczaków. W Polsce spotykany podczas przelotów (marzec-maj ; wrzesień-listopad), czasem również w okresie lęgowym, lecz brak dowodów na gniazdowanie. Żywi się nasionami chwastów i owadami. Chętnie zjada bukiew. 

Głos jera:



czwartek, 8 stycznia 2015

Ptak z grubym dziobem - Grubodziób

Grubodziób to piękny i kolorowy ptak, często nazywany polską papużką. Myślę, że każdy chciałby go często widywać co jest trudne, ponieważ prowadzi bardzo skryte życie. W obserwacji podczas zimy może nam pomóc karmnik, lub dodatkowo (jak w moim przypadku) nie pozbierane jabłka u sąsiada:) 
Jak go zachęcić do przebywania w naszym karmniku? 
Słonecznik to podstawa, lecz dobry sposób to pestki wiśni lub czereśni. Dzięki masywnemu dziobowi grubodziób z łatwością je miażdży i wyjada odpowiednią część.

Grubodziób zwyczajny, grubodziób, pestkojad, grabołusk (Coccothraustes coccothraustes) - gatunek małego ptaka z rodziny łuszczaków, jedyny przedstawicie monotypowego rodzaju Coccothraustes. Żywi się owadami, nasionami zwłaszcza buka i graba oraz pestkami drobnych odmian wiśni i czereśni. Gniazdo wykonane ze źdźbeł i korzonków, wyłożone włosiem zakłada na drzewach liściastych i składa w nim 5-6 jaj. Zimuje w Polsce.

Głos grubodzioba:





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...