środa, 27 listopada 2013

Gołąb z obrączką - cd

Gołąb który się do mnie przyplątał wczoraj rano odleciał i więcej go nie widzałem. Mam nadzieję, że bezpiecznie trafi do swojego domu. Z tego co ustaliłem to gołąb został zaobrączkowany w ubiegłym roku i pochodzi prawdopodobnie z Białej Podlaskiej.

Nie wiem czy dobrze rozszyfrowałem numer obrączki, ale wyszło mi tak:
HGR- hodowca gołębi rasowych
PL-Polska
7- (chyba rejon) Biała Podlaska
12-rok obrączkowania
15579-numer gołębia


A to dwa ostatnie zdjęcia. Potem gołąbek poleciał i mam nadzieję, że doleci do celu:)







Zapraszam do przeczytania posta Jak dokarmiać ptaki oraz Zapasy.

niedziela, 24 listopada 2013

Gołąb z obrączką

Tak naprawdę miałem w planie innego posta, ale przytrafiła mi się pewna sytuacja. Wczoraj przyplątał się do mnie gołąb. Znalazł go mój tata koło domu. Dostał jeść i pić. Ma dwie obrączki zieloną i czarną. Na czarnej nic nie pisze a na zielonej to co na pierwszym zdjęciu. Może ktoś z was pomoże mi odczytać co oznaczają te cyfry i litery, bo nie jestem pewien? Chciałbym wiedzieć skąd jest ten gołąb i do kogo on należy.










Ponieważ zbliża się sezon karmnikowy, zapraszam do przeczytania posta Jak dokarmiać ptaki a także Zapasy



czwartek, 14 listopada 2013

Jak dokarmiać ptaki zimą

Coraz więcej ludzi dokarmia ptaki, lecz nie wszyscy robią to prawidłowo. W tym poście chciałbym przybliżyć wam prawidłowe dokarmianie i inne rzeczy z tym związane.

Dokarmiać czy nie dokarmiać


Co do tego zdania są podzielone. Niektórzy ornitolodzy uważają, że ptaki nie potrzebują od nas pokarmu. Dokarmiając chronimy osobniki słabsze, które mogłyby nie przetrwać zimy. Ja jednak jestem za dokarmianiem. Dokarmianie im nie zaszkodzi a poza tym bardzo miło jest oglądać ptaki kręcące się w pobliżu karmnika i korzystające z jego zawartości.

Kiedy zacząć, a kiedy skończyć.


Są bardzo różne zdania na ten temat, ale wydaje mi się, że
dokarmianie naszych przyjaciół możemy rozpocząć z pojawieniem się mocniejszych i regularnych
przymrozków oraz śniegu , nie wcześniej. Kończymy gdy nadejdzie wiosna i roztopy, a temperatury będą na plusie.
Ważne!!! Nie przerywany dokarmiania ponieważ może to grozić śmiercią ptaków!

 Karmniki


Aby dokarmiać ptaki potrzebny jest nam karmnik.  Można go kupić w sklepie lub zrobić samemu. Istnieje wiele rodzajów karmników, ale ja polecam ten tradycyjny, choć karmniki np. tuba też są fajne.
 Na obrazkach poniżej są przykłady niektórych karmników. Dwa pierwsze są typowe dla sikorek. Żaden ptak nie jest na tyle zwinny,  aby z nich korzystać.

 Karmnik nr.1 to doniczka wypełniona mieszanką ziaren zalanych tłuszczem. Jak go zrobić już mówię. Potrzebna nam doniczka z jedną dziurką, sznurek, ziarna i tłuszcz zwierzęcy. Przewlekamy przez dziurkę sznurek, wsypujemy do doniczki mieszankę ziaren i zalewamy tłuszczem. Musimy pamiętać, że przed zalaniem należy szczelnie zatkać dziurkę przez którą przewlekaliśmy sznurek np. plasteliną. Czekamy aż całość zastygnie i wieszamy jak na obrazku poniżej.

1

Karmnik nr.2 jest bardzo fajny i sam go używam. Nie będę pisał jak go zrobić bo instrukcja jest wspaniale przedstawiona przez pana Adama Słodowego tutaj .

2

A to mój karmnik. Jak widzicie ostatnią dziurkę przysłoniłem deseczką dzięki czemu można tam wsypywać ziarna i nie będą się wysypywały.


Karmnik nr.3 czyli karmnik z butelki. Jak go zrobić znajdziecie tutaj. Jedynie co mogę wam poradzić to wyższe dno, by pokarm się nie wysypywał.

3

Karmnik tuba


Karmnik tuba do zawieszenia. Korzystają z niego sikorki, kowaliki i dzięcioły. Jako karmę do środka najlepiej wsypywać orzechy i słonecznik. Drobne ziarenka mogą się wysypywać.



Karmnik tuba innego rodzaju


Karmnik na okno


Mały karmniczek który daję na parapet. Bardzo miło jest oglądać ptaki z tak bliska.


Zwykły karmnik




Karmnik dla dzięcioła


Jest to karmnik mojego pomysłu. Składa się z dwóch części. Górna to po prostu zwykły karmnik dla wszystkich ptaków. Dolna część jest przeznaczona dla sikorek, kowalików i dzięciołów.  Do góry wsypuję ziarna a do dziurek wkładam mieszankę tłuszczu z ziarnami, co najczęściej wyjada oczywiście dzięcioł.
Nazwałem go karmnik dla dzięcioła, (choć korzystają z niego inne ptaki) bo dzięcioł prawie zawsze jest jego stałym bywalcem. Czasami zdarzało się, że nawet gdy już nie jadł to i tak na nim siedział. 




Karma


Słonecznik to podstawa w każdym karmniku. Może być łuskany albo nie to bez różnicy. W karmniku mogą się znajdować także ziarna maku, prosa, pszenicy, owsa, konopi, dyni, sezamu, maku, siemia lnianego. Mile widziane są też orzechy i jabłka. Ja podawałem też aronię którą wcinały kosy. Możemy podawać też wodę której w zimie brakuje. Bardzo dobra jest też wyżej wspomniana mieszanka ziaren zalana tłuszczem.
Chętni mogą rozwiesić też słoninę (pamiętajmy, aby nie była solona ani wędzona)

Kula tłuszczowa


Można ją kupić w sklepie, lub zrobić samemu. Uwielbiają ją sikory i dzięcioły.



Karma
Goście
Mniej wartościowe zboża, owies, proso, konopia, len, jabłka i gruszki (mogą być rozdrobnione), jarzębina, jeżyny gotowane bez soli, owoce i nasiona dzikich roślin, namoczone płatki ryżowe i owsiane, a także małe kawałki mięsa (bez soli i przypraw).
dzikie gołębie, dzierlatka, kos, szpak, jemiołuszki, sroki, kwiczoł, śpiewak, strzyżyk, kawki, gawrony, rudzik, trznadel


Mieszanka tłuszczowa, konopia, len mak, rzepik, słonecznik, rzepak, pestki dyni i ogórka, kukurydza, pszenica. Dla sikor leśnych dobre są nasiona drzew iglastych.
sikory, kowalik, dzięcioły
Nasiona dzikich roślin, sałaty siewnej, dyni, pestki owoców, konopia, słonecznik, mak, len, rzepik, proso i owies,
makolągwa, czeczotka, gil, czyżyk, kulczyk, rzepołuch, jer, zięba, szczygieł, grubodziób, dzwoniec

Ja już zrobiłem częściowe zapasy które możecie zobaczyć tutaj.

Nie wolno!!!

-Chleb ma być tylko uzupełnieniem ptasiej diety a nie jej podstawowym składnikiem ale ja radzę go lepiej nie dawać w ogóle.
-Ważne jest, by nie podawać rzeczy słonych ani resztek po posiłkach. Ptaki mogą od tego zachorować.
-Nie dajemy skwarek, tłuszczu z np. boczku lub szynki ani rzeczy temu podobnych.
-Jeśli podajemy słoninę to tylko surową. Nie może być solona ani wędzona.

W przypadku gdy zaczniemy znajdować koło naszego karmnika martwe osobniki należy zdezynfekować karmnik i przestać dokarmiać na jakiś czas.






Małe czarno-białe obrazki pochodzą ze strony Nadleśnictwo Lipusz

piątek, 8 listopada 2013

Zapasy

Zbliża się sezon karmnikowy więc postanowiłem się trochę zaopatrzyć. Okazało się, że dobra do tego okazja była w Lidlu. Tak więc kupiłem:

Kule tłuszczowe 6 sztuk 3.99zł. W zimie kupowałem 2 małe za 3zł lub 1 duża za 4zł więc mi się opłaca.


Kule tłuszczowe owocowe 4 sztuki za 3.49zł. Były do wyboru jeszcze orzechowe, ale owocowych nigdy nie miałem.


Karmnik tuba z 0,5kg orzechów ziemnych za 11.49zł. Wziąłem dwa. Z karmników można korzystać wielokrotnie.





Niedługo na blogu ukaże się post o dokarmianiu.



sobota, 2 listopada 2013

Wszystkich Świętych

W tym roku święto Wszystkich Świętych było ciepłe, pogodne i słoneczne. Nie wiem czy ktoś z was był na cmentarzu gdy już jest ciemno, ale wtedy widok jest niesamowity. Niestety nie mam odpowiedniego aparatu do tego typu zdjęć i tylko dwa pierwsze są w miarę dobre choć nawet zdjęcia nie przekażą tego pięknego widoku. 




Zdecydowałem sie pokazać wam zdjęcia poniżej, ponieważ uważam, że wyszły dość ciekawie, choć specjalnie nic na nich nie widać.










Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...