czwartek, 11 kwietnia 2013

PTAKI W MOIM KARMNIKU 1


1.Sikorki
W Polsce występuje siedem rodzajów sikorek: bogatka, modraszka, sosnówka, uboga, czarnogłówka, czubatka i bardzo rzadka lazurowa. Sikorki nie należą do płochliwych ptaków i są częstym gościem w karmnikach. Wszystkie sikorki na terenie Polski są objęte ścisłą ochroną gatunkową.
Do mnie przylatują cztery rodzaje:

a)Modraszka-łatwa do rozpoznania po niebieskiej czapeczce.
b)Bogatka-jedna z najbardziej rozpoznawalnych sikorek.
c)Sosnówka-najłatwiej rozpoznać ją po białym pasku na karku.d)Czarnogłówka-bardzo łatwo pomylić ją z sikorką ubogą. Moim zdaniem najłatwiej rozróżnić je po czapeczce, która u czarnogłówki ciągnie się za kark do płaszcza a u ubogiej sięga do wierzchołka głowy.

 2.Wróble

Obecnie w Polsce są dwa gatunki wróbli: mazurek i zwyczajny (do mnie przychodzą obydwa ).Dawniej występowały też wróbel skalny i śnieżka zwyczajna. Są najczęstszymi gośćmi w karmnikach. Wbrew 
powszechnemu mniemaniu, wróbli wcale nie jest tak dużo i są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

a)Wróbel mazurek-często mylony z wróblem zwyczajnym. Możemy je rozróżnić po czarnej plamce na policzkach u mazurka której nie ma u wróbla zwyczajnego.


b)Wróbel zwyczajny.3.Kos

Jest to gatunek średniej wielkości ptaka, częściowo wędrownego z rodziny drozdów. Kos to bardzo towarzyski ptak którego można spotkać w karmnikach choć chętniej żeruje na ziemi zbierając rozrzucone przez inne ptaki ziarna. W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. 

a)Samica


b)Samiec4.Rudzik

Jest to mały ptak wędrowny objęty ochroną. Rudzik często pada ofiarą  podrzucania jajek do obcych gniazd przez kukułkę. Nie jest płochliwym ptakiem, zdarza mu się towarzyszyć ogrodnikowi kopiącemu w ziemi. Kiedy ogrodnik robi sobie przerwę, rudzik potrafi usiąść na wbitym w ziemię szpadlu lub innym narzędziu i wypatrywać pożywienia. Do karmnika przychodzi najchętniej, gdy w pobliżu nie ma innych ptaków.
2 komentarze:

Dziękuje za ślad po Twojej obecności:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...