Boczanka brązowianka (pleuroptya ruralis) - gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych. Imago można spotkać od maja do września. Występuje w ogrodach parkach i lasach łęgowych. Roślinami żywicielskimi są pokrzywa, komosa, łoboda, chmiel zwyczajny, porzeczka, tawuła i wiązówka błotna.
Nie będzie mnie dwa dni, ponieważ jadę na wycieczkę szkolną. Dlatego też, niestety nie będę do Was zaglądał, ale jak wrócę odrobię zaległości. Ptaki zaczynają ostatnio być bardzo aktywne. Można to zobaczyć zarówno w lesie jak i w przydomowym ogródku. Powoli zaczynam przygotowania do zimy. Deski na czatownie już przycięte, zostaje tylko konserwacja i mocowanie. Choć nauki sporo, udaje mi się czasem wyjść do lasu. Relacja z ostatnich wypadów w następnym poście.
Znalazłem nawet grzyba - maślaka modrzewiowego, więc grzybobranie tego roku zaliczone:)
A Wy robicie już przygotowania do zimy?
Pozdrawiam Karmnik54:)
have a good school trip!
OdpowiedzUsuńDziękuję:)
UsuńJednego grzyba? Ja w tym roku nazbierała chyba z pieć koszy sama jedna, drugie tyle mąż. Ptaki faktycznie od ponad tygodnia są aktywne i podniecone jak na wiosnę niemal. Śliczna ćma, spotkałam ją na żywo. Udanego wyjazdu.
OdpowiedzUsuńDziękuję:) Ja nie szukałem grzybów ten rósł po drodze dlatego go znalazłem:)
UsuńNiepozorny motylek, ale sympatyczny. U nas niestety z motylkami ubogo. pewnie przez te tony oprysków na zdrowych polskich ekologicznych jabłkach.
OdpowiedzUsuńHah:) Na pewno:)
Usuńwłaśnie mi się maślak zmaslił... myślałem że doniosę i z jajeczniczką zjem, ale niestety...
OdpowiedzUsuńA motylek ciekawy.
:)
UsuńU mnie grzybobranie również udane :) po cichu liczę, że zima się spóźni więc przygotowania muszą poczekać :)
OdpowiedzUsuńZima w tym roku może być ciekawa:)
UsuńFajny motylek:)a przygotowania do zimy już na końcówce jeszcze postawić czatownie i dokupić 40kg słonecznika.Czyli jak co roku w sumie 300kg 3 gatunków nasion a i trochę prosa mam w kłosach:),reszta czyli sadło i smalec już na bieżąco:)pozdrawiam
OdpowiedzUsuń300 kg!!!??? Co Ty za głodomory masz:)
UsuńŁadny motylek. Ja się na grzybach nie znam, więc mnie siostra zaopatruje w grzyby. A do zimy przygotowań nie robię. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńGrzybów nie zbieram, a przygotowania czynię.
OdpowiedzUsuń:) Zapraszam częściej:)
UsuńLubie te nazwy motyli:)))
OdpowiedzUsuńWlasnie zabralam sie do prac ogrodowowych,a le zima wydake sie taka daleka. Wciaz b. cieplo.
Pozdrawiam i udanego wypoczynku zycze.
Dziękuje:) Pozdrowienia:)
UsuńŁadny okaz ! Pozdrawiam !
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Usuń....przepraszam ale musialam zmienic adres yolanda-art.blogspot.com (PASJA TO STAN UMYSŁU) pozdrawiam i zapraszam,:-)
OdpowiedzUsuń...daj znać proszę czy działa....
UsuńDziała:) A co to się stało, że zmieniasz adres?
UsuńMiłej soboty życzę :)))
OdpowiedzUsuńDzięki:)
UsuńJa jestem szczęśliwy jak znajdę opieńki, z których później robię sobie sos. Pycha! Zapraszam do siebie i pozdrawiam! :)
OdpowiedzUsuńZnam opieńki:) Pozdrawiam:)
UsuńFine!!.. Thanks for your comment.. Happy weekend
OdpowiedzUsuńDzięki:) Pozdrawiam:)
UsuńJa jutro jadę na grzyby:)
OdpowiedzUsuńMotylek niepozorny, ale zawsze to motylek! Motylki dla mnie to coś niedościgłego. To formy delikatne, wręcz bajkowe.
I piękne:)
UsuńWybierz się na w jakiś zakątek Zbiornika, można będą ciekawe gatunki :-)
OdpowiedzUsuńPozdrowionka
Na razie niestety leże chory w łóżku:(
UsuńKochane są te motyle.Uwielbiam je.My przygotowujemy się pomału na zimę.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło i serdecznie:)
Pozdrawiam:)
UsuńPodziwiam Cie niemiennie za wiedzę jaką masz na temat ptaków i nie tylko...czy jesteś w szkole prymusem? Mimo,ze jestes ode mnie duzo,dużo mlodszy, obawiam się,ze mlodszy od moich dzieci to bardzo lubie tu zaglądac ,zawsze mogę się czegoś od Ciebie nauczyć. Masz podobne zainteresowania jak moja córka ,ona pisze doktorat o ptakach...kos i kwiczoł? Chociaż Jej milością są wszystkie stworzenia szczegolnie psy.Pozdrawiam,i zycze udanej wycieczki,Yolanda.
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło słyszeć takie słowa:) Prymusem nie jestem choć w poprzednim roku szkolnym udało mi się wyciągnąć pasek na świadectwie:) A córka co studiuje?
UsuńMąż wybił mnie z myśli i już nie pamiętam co chciałam napisać... :/ W każdym razie ja przygotowuję się do malowania karmników drewnianych i mam pytanie, czy są jakieś farby, którymi nie powinnam malować? Maluję ogólnie dostępnymi z przeznaczeniem na zewnątrz.
OdpowiedzUsuńNajlepszy do malowania karmników jest zwykły drewnochron. Nie znam się na tym za bardzo, ale wiem że ptaki nie tolerują jaskrawych kolorów. Sam zrobiłem czerwoną budkę i teraz będę ja przemalowywał na jakiś bardziej naturalny kolor dla ptaków. Myślę, że zwykłymi farbami nie powinno się nic stać, ale może nie maluj powierzchni na którą będziesz wysypywała pokarm i po malowaniu odstaw karmnik tak aby dobrze wywietrzał:) Pozdrawiam:)
UsuńDzięki :) No właśnie zastanawiam się nad kolorkiem żółtym, ale pewnie będzie neutralny brązowy. Wywietrzenie... zadumałam się, gdzie go ukryć i jak go zabezpieczyć aby ptaki nie siadły na mokrym? Mam! Do foliaka go na czas schnięcia wstawię. Jeszcze raz dzięki :)
UsuńBrązowy jest najlepszy:) Teraz tylko czekać zimy:)
UsuńBoczanka brązowianka wdzięczna nazwa :))
OdpowiedzUsuńCo do zimy mam nadzieję szybko nie przyjdzie, chociaż na święta chcę śnieg! ale potem już nie.....
Pozdrowienia!
Pozdrawiam:)
Usuń