sobota, 29 listopada 2014

Schemat upierzenia skrzydła ptaka z rzędu wróblowych Passeriformes

 Dzięki uprzejmości autorów bloga Z notatnika przyrodnika - muzealnika mogę Wam dzisiaj pokazać schemat upierzenia ptaka z rzędu wróblowych. Raczej unikam publikowania czyichś postów jednak stwierdziłem, że ten jest niezwykle ciekawy, i na pewno komuś z Was się przyda. Bardzo dziękuję autorom za udostępnienie i zapraszam na ich bloga:) Możecie tam znaleźć m.in automatyczny karmnik dla ptaków z butelki. Bardzo mi się spodobał i do leśnego karmnika jest idealny - spory zapas pokarmu z dozownikiem to dla mnie najlepsza zaleta.
Więc zapraszam na dawkę wiedzy:

Nastał czas jesiennych migracji ptaków. Powoli przygotowujemy się do obrączkowania ptaków przy naszym muzealnym karmniku. Jak zwykle w tym okresie będziemy publikowali posty ze zdjęciami schwytanych przez nas gatunków. W opisach szczegółów ubarwienia ornitolodzy nader często posługują się nazewnictwem poszczególnych partii upierzenia, a zwłaszcza grup piór znajdujących się w skrzydle. Nie zawsze te opisy są czytelne dla osób nie zajmujących się ornitologią. Postanowiliśmy więc przygotować pomocniczy schemat z nazewnictwem piór w skrzydle ptaka. Wśród różnych grup systematycznych ptaków, nazwy poszczególnych partii upierzenia są zasadniczo te same, różnice kryją się w liczbie pojedynczych piór w obrębie poszczególnych grup. My dziś prezentujemy schemat skrzydła srokosza Lanius excubitor, typowego przedstawiciela rzędu wróblowych Passeriformes. W tej zróżnicowanej grupie ptaków wszystkie gatunki mają podobną ilość piór w obrębie poszczególnych grup w skrzydle. Tak więc zarówno najmniejszy europejski przedstawiciel wróblowych – mysikrólik Regulus regulus, jak i największy – kruk Corvus corax, mają: 10 lotek pierwszorzędowych (primaries), 6 lotek drugorzędowych (secondaries), 3 lotki trzeciorzędowe (tertials), 10 pokryw pierwszorzędowych (primary coverts), 10 dużych pokryw (greater coverts), 1 pokrywę nadgarstkową (carpal covert), 3 pióra skrzydełka (alula feathers) i 8 średnich pokryw (median coverts). Ptaki należące do tego taksonu różnią się między sobą liczbą małych pokryw skrzydłowych (lesser coverts) oraz szczegółami dotyczącymi wielkości lotek dłoniowych – u niektórych występuje 10 w pełni wykształconych lotek pierwszorzędowych, u innych  pierwsza (zewnętrzna) może być dużo mniejsza od reszty, a u pozostałych (np. skowronków Alaudidae, jaskółkowatych Hirundinidae, pliszkowatych Motacillidae, wróblowatych Passeridae, łuszczaków Fringillidae i trznadlowatych Emberizidae) może być tak uwsteczniona, że nie wystaje spod pokryw pierwszorzędowych – widać wtedy tylko 9 w pełni wykształconych lotek pierwszorzędowych.


schemat upierzenia skrzydła ptaka z rzędu wróblowych Passeriformes


skrzydło srokosza Lanius excubitor (samiec w upierzeniu juwenilnym)


W ostatnim poście wspomniałem że marzy mi się gil w leśnym karmniku i... Następnego dnia zobaczyłem dwa samczyki i to koło domu!!! To bardzo dobry znak. Zima w tym roku chyba będzie ciężka:)

Na koniec mam pytanie jak u Was wygląda sytuacja z kosami? U  mnie zawsze było ich pełno a teraz nawet w lesie pusto.



Pozdrawiam Karmnik54:)

niedziela, 23 listopada 2014

Codzienność

Aura za oknem nie rozpieszcza, w szkole pełno nauki i nie ma czasu ani na ptaki ani na zdjęcia. Mam przygotowanie kilka postów do przodu, ale jakoś żaden mi nie pasował. Na początek chcę Wam bardzo podziękować za obecność na moim drugim blogu. Nawet nie myślałem, że ktoś będzie miał ochotę tam zajrzeć, ponieważ co by tu nie mówić jest dość dziwny. Mimo, że jeszcze nie dokarmiam, ptaki kręcą się w pobliżu już wystawionego karmnika. W tym roku w "leśnej bazie" bardzo liczę na gile, dzięcioły i raniuszki. Chciałbym też cyknąć coś dzikowi i lisowi który pojawia się czasem w dole leśnej polanki. Przez pogodę przegapiłem moment bajkowego wyglądu lasu. Kolorowe liście już opadły, ale są też jednak i dobre strony. Jeśli pogoda jest w miarę możliwa dużo łatwiej jest teraz coś zauważyć. Dowiedziałem się parę dni temu, że doskonałym leśnym informatorem są sójki. Krzyczą w niebo głosy (co na pewno nie raz słyszeliście) kiedy np. coś je zaniepokoi. Można tym sposobem namierzyć choćby kunę czy puszczyka. Jeśli chodzi o sowy to jeszcze na żywo nie udało mi się żadnej zobaczyć i żałuję bo to piękne ptaki. Zastanawiam się nawet czy występują w moim rejonie. Będę musiał ich poszukać.  Z ptaków widać raczej drobnicę: modraszki, bogatki, mazurki, wróble, kosy, czyżyki, raniuszki i myszołowy. Miłą niespodzianką była parka jastrzębi. Siedziały koło drzewa ze "schodkami" - niestety zaraz odleciały.
Poniżej modraszka która nie chciała pozować:)

Model średni:




 Leci bomba:)


 Bażant standardowo:) Zawsze za daleko:)


Na mojej zdjęciowej liście ptaków licznik wskazał 69. Muszę coś pstryknąć tej zimy i dobić do 70.

Możliwe że już w następnym poście będzie bardzo ciekawie dzięki uprzejmości autorom pewnego bloga. Kto taki i co już niedługo:)


Jak dokarmiać ptaki.


Pozdrawiam Karmnik54:)

środa, 19 listopada 2014

Krocznik odwrotnik

Krocznik odwrotnik (idaea aversata) znów niesamowita nazwa:) 

Motyl nocny występujący w całej Polsce, mniej licznie na Północy kraju, lecz raczej rozmieszczony równomiernie. Spotkać go możemy w ogrodach, lasach parkach i zaroślach. Podstawową rośliną żywicielską są zwiędłe liście.


Ten post ma numer 150!!! Strasznie to szybko zleciało a dopiero zaczynałem:)

Oprócz tego mam dla Was jeszcze jedną informację. Blog na którym był ze mną wywiad zmienia adres na www.rzemlik.pl - serdecznie zapraszam:)

piątek, 14 listopada 2014

Wywiad i nowy blog

Kilka dni temu jeden z autorów bloga Z lasem Za Pan Brat zaproponował mi wywiad. Możecie go przeczytać TUTAJ. Poszukiwane są osoby do dalszych wywiadów a zgłoszenia można nadsyłać na adres e-mail. Po więcej informacji zapraszam już na bloga z wywiadem:) 

Mam dziś dla Was jeszcze jedną informacje. Otwieram nowego bloga o nazwie Inny punkt widzenia.
Będę tam pokazywał zdjęcia w nowej odsłonie.
Może przykład poniżej zachęci Was do odwiedzenia:)








Pozdrawiam Karmnik54:)

niedziela, 9 listopada 2014

Nagroda od OTOP

Trochę ponad miesiąc temu odbyły się Europejskie Dni Ptaków 2014. Właśnie z tej okazji można było zorganizować wydarzenie promujące akcję. Postanowiłem, że się dołączę i  zrobiłem prezentację. Na stronie www.otop.org.pl wypełniłem formularz o wykonaniu zadania za które można było dostać znaczek ze szpakiem. Długo nic do mnie nie przychodziło i stwierdziłem, że już nie dotrze. Pomyślałem, że mój adres pewnie się gdzieś zawieruszył, ale nie robiło mi to różnicy. Tymczasem w tym tygodniu w czwartek po powrocie ze szkoły czekała mnie miła niespodzianka. Przyszedł do mnie list co mnie bardzo zdziwiło. Kto do mnie może pisać? Patrzę na adresata a tu Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków!!! Jednak dotarło!!! Znaczek ze szpakiem okazał się być naprawdę piękną broszką. Bardzo się się cieszę i dziękuję. Oprócz broszki w kopercie było także podziękowanie za udział w akcji. 
Niedługo czeka nas zimowe ptakoliczenie na które zapraszam Was już teraz:)








Kilka dni temu zostałem także poproszony o udzielenie wywiadu. Jakiego i komu dowiecie się w następnym poście:)

Zapraszam do poczytania:



Pozdrawiam Karmnik54:)

niedziela, 2 listopada 2014

Rozszczepka nosatka

Rozszczepka nosatka (hypena rostralis) - swoją nazwę zawdzięcza pewnie długiemu rozdwojonemu czubkowi na początku ciała. Występuje od marca do listopada. Spotkać ją możemy w lasach liściastych, zaroślach, lasach mieszanych, polanach i w ogródkach. Rośliną żywicielską gąsienicy jest chmiel, malina i pokrzywa.


Sezon karmnikowy tuż tuż, więc zapraszam do lektury:)
Jak dokarmiać ptaki KLIK



Pozdrawiam Karmnik54:)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...