Dzięki uprzejmości autorów bloga Z notatnika przyrodnika - muzealnika mogę Wam dzisiaj pokazać schemat upierzenia ptaka z rzędu wróblowych. Raczej unikam publikowania czyichś postów jednak stwierdziłem, że ten jest niezwykle ciekawy, i na pewno komuś z Was się przyda. Bardzo dziękuję autorom za udostępnienie i zapraszam na ich bloga:) Możecie tam znaleźć m.in automatyczny karmnik dla ptaków z butelki. Bardzo mi się spodobał i do leśnego karmnika jest idealny - spory zapas pokarmu z dozownikiem to dla mnie najlepsza zaleta.
Więc zapraszam na dawkę wiedzy:
Nastał czas jesiennych migracji ptaków. Powoli przygotowujemy się do obrączkowania ptaków przy naszym muzealnym karmniku. Jak zwykle w tym okresie będziemy publikowali posty ze zdjęciami schwytanych przez nas gatunków. W opisach szczegółów ubarwienia ornitolodzy nader często posługują się nazewnictwem poszczególnych partii upierzenia, a zwłaszcza grup piór znajdujących się w skrzydle. Nie zawsze te opisy są czytelne dla osób nie zajmujących się ornitologią. Postanowiliśmy więc przygotować pomocniczy schemat z nazewnictwem piór w skrzydle ptaka. Wśród różnych grup systematycznych ptaków, nazwy poszczególnych partii upierzenia są zasadniczo te same, różnice kryją się w liczbie pojedynczych piór w obrębie poszczególnych grup. My dziś prezentujemy schemat skrzydła srokosza Lanius excubitor, typowego przedstawiciela rzędu wróblowych Passeriformes. W tej zróżnicowanej grupie ptaków wszystkie gatunki mają podobną ilość piór w obrębie poszczególnych grup w skrzydle. Tak więc zarówno najmniejszy europejski przedstawiciel wróblowych – mysikrólik Regulus regulus, jak i największy – kruk Corvus corax, mają: 10 lotek pierwszorzędowych (primaries), 6 lotek drugorzędowych (secondaries), 3 lotki trzeciorzędowe (tertials), 10 pokryw pierwszorzędowych (primary coverts), 10 dużych pokryw (greater coverts), 1 pokrywę nadgarstkową (carpal covert), 3 pióra skrzydełka (alula feathers) i 8 średnich pokryw (median coverts). Ptaki należące do tego taksonu różnią się między sobą liczbą małych pokryw skrzydłowych (lesser coverts) oraz szczegółami dotyczącymi wielkości lotek dłoniowych – u niektórych występuje 10 w pełni wykształconych lotek pierwszorzędowych, u innych pierwsza (zewnętrzna) może być dużo mniejsza od reszty, a u pozostałych (np. skowronków Alaudidae, jaskółkowatych Hirundinidae, pliszkowatych Motacillidae, wróblowatych Passeridae, łuszczaków Fringillidae i trznadlowatych Emberizidae) może być tak uwsteczniona, że nie wystaje spod pokryw pierwszorzędowych – widać wtedy tylko 9 w pełni wykształconych lotek pierwszorzędowych.
schemat upierzenia skrzydła ptaka z rzędu wróblowych Passeriformes
skrzydło srokosza Lanius excubitor (samiec w upierzeniu juwenilnym)
W ostatnim poście wspomniałem że marzy mi się gil w leśnym karmniku i... Następnego dnia zobaczyłem dwa samczyki i to koło domu!!! To bardzo dobry znak. Zima w tym roku chyba będzie ciężka:)
Na koniec mam pytanie jak u Was wygląda sytuacja z kosami? U mnie zawsze było ich pełno a teraz nawet w lesie pusto.
Pozdrawiam Karmnik54:)