sobota, 29 listopada 2014

Schemat upierzenia skrzydła ptaka z rzędu wróblowych Passeriformes

 Dzięki uprzejmości autorów bloga Z notatnika przyrodnika - muzealnika mogę Wam dzisiaj pokazać schemat upierzenia ptaka z rzędu wróblowych. Raczej unikam publikowania czyichś postów jednak stwierdziłem, że ten jest niezwykle ciekawy, i na pewno komuś z Was się przyda. Bardzo dziękuję autorom za udostępnienie i zapraszam na ich bloga:) Możecie tam znaleźć m.in automatyczny karmnik dla ptaków z butelki. Bardzo mi się spodobał i do leśnego karmnika jest idealny - spory zapas pokarmu z dozownikiem to dla mnie najlepsza zaleta.
Więc zapraszam na dawkę wiedzy:

Nastał czas jesiennych migracji ptaków. Powoli przygotowujemy się do obrączkowania ptaków przy naszym muzealnym karmniku. Jak zwykle w tym okresie będziemy publikowali posty ze zdjęciami schwytanych przez nas gatunków. W opisach szczegółów ubarwienia ornitolodzy nader często posługują się nazewnictwem poszczególnych partii upierzenia, a zwłaszcza grup piór znajdujących się w skrzydle. Nie zawsze te opisy są czytelne dla osób nie zajmujących się ornitologią. Postanowiliśmy więc przygotować pomocniczy schemat z nazewnictwem piór w skrzydle ptaka. Wśród różnych grup systematycznych ptaków, nazwy poszczególnych partii upierzenia są zasadniczo te same, różnice kryją się w liczbie pojedynczych piór w obrębie poszczególnych grup. My dziś prezentujemy schemat skrzydła srokosza Lanius excubitor, typowego przedstawiciela rzędu wróblowych Passeriformes. W tej zróżnicowanej grupie ptaków wszystkie gatunki mają podobną ilość piór w obrębie poszczególnych grup w skrzydle. Tak więc zarówno najmniejszy europejski przedstawiciel wróblowych – mysikrólik Regulus regulus, jak i największy – kruk Corvus corax, mają: 10 lotek pierwszorzędowych (primaries), 6 lotek drugorzędowych (secondaries), 3 lotki trzeciorzędowe (tertials), 10 pokryw pierwszorzędowych (primary coverts), 10 dużych pokryw (greater coverts), 1 pokrywę nadgarstkową (carpal covert), 3 pióra skrzydełka (alula feathers) i 8 średnich pokryw (median coverts). Ptaki należące do tego taksonu różnią się między sobą liczbą małych pokryw skrzydłowych (lesser coverts) oraz szczegółami dotyczącymi wielkości lotek dłoniowych – u niektórych występuje 10 w pełni wykształconych lotek pierwszorzędowych, u innych  pierwsza (zewnętrzna) może być dużo mniejsza od reszty, a u pozostałych (np. skowronków Alaudidae, jaskółkowatych Hirundinidae, pliszkowatych Motacillidae, wróblowatych Passeridae, łuszczaków Fringillidae i trznadlowatych Emberizidae) może być tak uwsteczniona, że nie wystaje spod pokryw pierwszorzędowych – widać wtedy tylko 9 w pełni wykształconych lotek pierwszorzędowych.


schemat upierzenia skrzydła ptaka z rzędu wróblowych Passeriformes


skrzydło srokosza Lanius excubitor (samiec w upierzeniu juwenilnym)


W ostatnim poście wspomniałem że marzy mi się gil w leśnym karmniku i... Następnego dnia zobaczyłem dwa samczyki i to koło domu!!! To bardzo dobry znak. Zima w tym roku chyba będzie ciężka:)

Na koniec mam pytanie jak u Was wygląda sytuacja z kosami? U  mnie zawsze było ich pełno a teraz nawet w lesie pusto.Pozdrawiam Karmnik54:)

32 komentarze:

 1. Rzeczywiście, post naprawdę jest ciekawy. Mnie się przyda, mylą mi się jeszcze te wszystkie części skrzydła ptaka... ;)
  Gratuluję gili, super, że je widziałeś! Ja je widziałam tylko raz, ze dwa lata temu... ;P
  Co do kosów to u mnie w parku jest u nich całkiem sporo, jednak nie widuję ich w pobliżu mojego domu, nie przylatują. Ta to u mojej babci cały czas latają przed blokiem :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie zawsze ich było dużo a teraz coś właśnie ich nie widać:)

   Usuń
 2. Ciekawe informacje dla interesujących się ptakami, ale i również dla laików. Mam nadzieję, że gil nie wywróżył ciężkiej zimy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie może być nawet ciężka:)

   Usuń
 3. Dawno nie widziałam kosów!
  Nawet mnie nie strasz ciężką zimą!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje zainteresowanie ptakami kończy się na możliwości robienia im zdjęć z zaskoczenia czy też podglądania, o ile się uda. Wiadomość na temat upierzenia, to dla mnie już wyższa szkoła jazdy. Jestem pełna podziwu dla Twojej pasji, tym bardziej, że uwielbiam wszelkie pierzaste ;) Pozdrawiam i zapraszam do siebie na Mikołajkowe rozdanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. ...w zyciu bym niemyslała, że skrzydło ptaka jest tak skomplikowane...ale właściwie dlaczego, przeciez dzieki niemu lata....fantasrtyczny post, znowu sie czegoś dowiedzialam,będę mogła zaskoczyć moja córke.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że latanie jest tak fantastyczne że skrzydło dzięki któremu można to robić musi być równie niesamowite:)

   Usuń
 6. Podziwiam Cie Karmniku!!! masz pasje a to jest baaaardzo wazne, na pewno nie raz zajrze w te skrzydla ptasie, bo bardzo czesto czytam o ich piorach a tutaj mam mape ich bardzo obrazowa. Tez kosow nie widzialam ostatnio, Scoskam Cie serdecznie i podziwiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło to słyszeć:) Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. U mnie kosy pojawiły się ostatnio w ogrodzie i buszują pod krzakami żywopłotu.

  No i rozpoczęłam już regularne dokarmianie, bo dziś minus 10! Sikory uwijają sie na słonince i pożywiają ziarenkami słonecznika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie tylko -3 ale jest paskudnie:)

   Usuń
 8. Spora dawka wiedzy i to bardzo ciekawej :) Dziękuję :) Na blog przyrodników też zajrzalam, do ulubionych wrzuciłam. A kosów na razie nie widziałam. Tzn. do mnie na balkon nie przylatują, ale rozejrzę się na ogródkach osiedlowych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajny tekst. Gile blisko domu wróża ciężka zimę. No to ja raczej nie cieszyłabym się, ale co kto lubi:)

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie stan kosów niezmieniony - od czasu do czasu przylecą dwa i jałowiec skubią. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetnie to skrzydło rozpisane. Co do kosów, to u mnie nie było i nie ma :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Pióra są interesujące, samo zagadnienie latania jest ciekawe :))) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Powinieneś dostawać dodatek dydaktyczny za prowadzenie tego bloga :) Tak trzymaj! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy post.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. B. ciekawy post.
  Co do kosow, to biegaja czesto po moim trawniku, bo jedzenie jeszcze jest dostepne;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za ślad po Twojej obecności:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...