wtorek, 25 czerwca 2013

W terenie 2

Pliszka siwa

W całej Polsce ptak pospolity i powszechnie znany, przebywający na terenach otwartych i odżywiający się owadami. Gniazdo: w różnych zakamarkach, np we wnękach muru, na belce pod okapem dachu, pod mostem, na starym dzewie itd, na wysokości od 50 cm do 3 m ponad ziemią usłane z korzonków, źdźebeł i włosia. Jaja: 5-6, białe z licznymi czarnymi kropkami. Przylot w marcu, odlot od września do października.
Sroka

Pospolita w całym kraju, zwłaszcza w urozmaiconym krajobrazie. Pożywienie: owady, dżdżownice, nasiona, niszczy wiele gniazd innych ptaków, wybiera jaja i pisklęta nawet ze skrzynek lęgowych. Gniazdo: wysoko na drzewie lub nisko na gęstym, kolczastym krzewie, w kształcie kuli z otworem wlotowym z boku, gdyż z górnej strony przykryte chrustem.Wewnątrz wylepione gliną i wysłane źdźbłami. Jaja: 6-7, na jasnozielonkawym lub brązowawym tle brązowe plamki. Na zimę nie odlatuje.
Szczygieł

Rozpowszechniony w całej Polsce, lecz niezbyt liczny. Występuje na brzegach lasów, w ogrodach i alejach. Wymaga otwartych przestrzeni porośniętych chwastami. Pożywienie: nasiona chwastów, zwłaszcza ostów,  w lecie również owady. Gniazdo: wysoko w koronie drzewa uwite misternie z źdźbeł i włosia. Jaja: 4-5, na białym tle brązowe kropki. W jesieni i zimie skupia się w niewielki stada, które w poszukiwaniu pożywienia uwijają się na polach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za ślad po Twojej obecności:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...