czwartek, 19 lutego 2015

Wiosna

Chyba oficjalnie można stwierdzić, że zimy koniec i na dobre zagościła u nas wiosna. Kilka razy w ostatnim tygodniu widziałem  po kilka kluczy gęsi lub kaczek, niestety nigdy nie miałem przy sobie aparatu a próby robienia zdjęć telefonem... chyba wiecie jak to mogło wyglądać;) W tym tygodniu zaczęły mi się ferie (w końcu!), które miałem przedłużone o tydzień przez chorobę. Staram się korzystać z wolnego czasu i o ile pogoda pozwala chodzę do lasu - jak zwykle z rowerem, choć czasem ciężko przejechać lub przejść przez ogromne o tej porze błoto które jest wszędzie. Znacznie lepiej się jedzie kiedy jeszcze przy ziemi jest poranny przymrozek:) Moim zdaniem najlepszą porą do spacerów po lesie jest wczesna jesień - jeszcze mamy pogodę, piękne kolory, nie za gorąco i w miarę sucho. Wiosna przynajmniej ta wczesna to błoto, ale też najlepsza pora na obserwacje ptaków, które przygotowują się do sezonu lęgowego i uganiają za partnerami. Zauważyłem, że o wiele mniej niż zwykle zwracają wtedy uwagę na ludzi zajęte swoimi sprawami. Oprócz tego niedługo wrócą migrujące ptaki, więc będzie w czym wybierać. Dawno nie pisałem tak jakoś zleciał ten tydzień:)
Szkoda tylko że niektórzy nauczyciele traktują ferie jako przerwa od szkoły w której mamy więcej czasu na naukę:) Ale na szczęście twierdzą tak nieliczni a to jest duży plus:)

A teraz zdjęcia z ostatnich dni.

Miałem opisać poniższą sikorkę, ale zawsze mam problem z rozróżnieniem. Według mnie uboga bo ma krótki śliniak a Wy jak sądzicie?



Modraszka



 Choć strzyżyka widziałem w mojej okolicy tylko trzy razy i nie wiem czy jest osiadły, to jednak postanowiłem zrobić dla niego budkę lęgową. Znalazłem informacje że lubią np. korzenie przewróconych i tam też chcę tą budkę umiejscowić. Wybrałem dwa miejsca które widzicie poniżej. Które lepsze i czy macie jakieś doświadczenia ze strzyżykiem w kwestii lęgu?




Do tej pory widziałem 4 sarny i jelenia czy jest ich tylko tyle? Nie wiem, ale mam nadzieję, że jednak stadko jest większe, bo w tamtym roku jego liczba wynosiła 7 osobników.


 A to pewnie sprawka wyżej wspomnianych saren:)


 Pojawiły się już bazie.





A w lesie wciąż zima toczy bój z wiosną;)



 A teraz pytanie co to za ślady te ptasie to wiem że bażanta, ale reszta? Może się ktoś zna? A jak nie to wrzucę na forum przyroda.









42 komentarze:

  1. Nigdy nie "gniazdowałem" Strzyżyka, to nie wiem. Czarnogłówka też ma krótki "śliniak", ale faktycznie raczej uboga, choć to najlepiej po wielkości poznaję.

    Tropy - silnie rozmarznięte. na pewno łasicowate, jeden lis, jakaś sarna. Dobrze by było robić zdjęcia tropów z linijką albo czymś innym pomagającym ustalić wielkość - ważny jest też cały ciąg tropów, bo to jak zwierze chodzi, mówi nam kim jest.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też krótki ale jednak uboga ma krótszy:) Zawsze zapominam żeby z czymś porównać a ciągu tropów nie było bo już wtedy mało śniegu zostało. Dzięki za oznaczenie:)

      Usuń
  2. No cóż, mamy luty i zima jeszcze powinna trwać a w tym roku wszystko na głowie. Nie wróży to dobrze ptakom bo pomimo zmiany temp one kierują się tez długością dnia i rozpoczną lęgi o normalnej porze a owady niestety będą już po wysypie i ptaki nie będą miały wystarczającej ilości gąsienic do wykarmienia młodych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na południowych stokach wiosna, na północnych zima... Która pora zwycięży?
    Zima może jeszcze pokazać pazurki. Co do tropów? nie mam zielonego pojęcia.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Beautiful snow scenes, love the tall trees! I see that the Blackca has arrived where you are, sweet photo.

    OdpowiedzUsuń
  5. Pracowicie spędzasz więc ferie i dobrze :)) Udanych obserwacji życzę :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Myślę że jednym z tych śladów jest sarnie lub jakiejś koziczki, zdaje się, że jest tam też kotowatego, ale co ja się tam znam- to tylko takie dedykacje. Podziwiam Twoją cierpliwość i czujność w wyłapywaniu ptaków z otoczenia i śladów. Potem będzie trudniej, kiedy wszystko wybuchnie feerią wiosennych barw... Udanych ferii i bezkrwawych łowów życzę :)))

    OdpowiedzUsuń
  7. Wspaniałe wiosenne akcenty ! W kwestii sikorek nie wiele mogę pomóc, rozróżniam tylko bogatki i modraszki ! Poprzedniej zimy odwiedziła moje karmniki sikoreczka...chyba uboga...do dzisiaj nie wiem kim była...bo zdjęcia nie wyszły najlepiej !
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Może jeszcze nie wiosna, ale przedwiośnie na pewno:-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  9. Na podstawie zdjęć, które widziałam u innych, to jest chyba sikorka uboga, ale znawcą nie jestem. Śladów na śniegu tez nie rozpoznaję :(. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Super zdjęcia! :D Tez ostatnio widziałam bazie, jak byłam na spacerze w lesie :) Co do śladów to nie wiem (chociaż widziałam niedawno widziałam podobne), ale wydaje mi się, że tak, to uboga (a jaj mam nadal problem... Myślisz, że ta odemnie to czarnogłówka? :( ).
    Wiosna idzie! :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki:) Ja u Ciebie widzę i ubogą i czarnogłówkę:)

      Usuń
  11. Nie tylko my czekamy na wiosnę, ptaki i zwierzęta także.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Skoro widziałeś takie klucze gęsi, to wiosna musi być blisko! :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Nice birds and environment winter.. Regards..

    OdpowiedzUsuń
  14. U mnie gęsi już kursują :) dobry znak!

    OdpowiedzUsuń
  15. Wiosna już zbliża się wielkimi krokami, również u mnie ;) Powyrastały bazie, przebiśniegi, przylatują ptaki... Uwielbiam tę porę roku
    Przyjemne zdjęcia, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Tak, wiosna chyba tuż za progiem, bo powietrze nią pachnie. Tylko to błoto koszmarne - przeszkadza! Ciekawe, czy strzyżyk skorzysta z budki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co czytałem korzysta i mam nadzieję, że u mnie się zasiedli:)

      Usuń
  17. Życzę powodzenia ze strzyżykiem :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Dzisiaj zajrzał w moje okno szpak, spłoszyłam go nie chcący i nie zdążył usiaść i nie wiem czy to ,,mój szpak" czy inny... ale szpak na pewno. Z drugiej strony, jaki inny szpak podlatywał by na balkon gdzie ,,moi" mają swoje gniazdo?
    Ja nie rozróżniam sikorek :/ Mąż się smieje, że dla mnie to wszystkie to bogatki... i kurcze ma racje :] taki ze mnie orzeł :D

    OdpowiedzUsuń
  19. Swietne zdjęcia, dzięki słoneczku to już wiosennie:)
    Pierwsza to sikorka uboga. Ma czarny berecik:) i jest szara, bidulka. Inne tak okazale upierzone. Najpiękniejsze dla mnie to sikorki modre:) Pozdrawiam serdecznie.
    Współczuję Ci nauki, ale cóż robić każdy z nas to przeszedł, tylko, że nauczyciele zapominają, że ferie są odpoczynkiem.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za ślad po Twojej obecności:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...