wtorek, 24 września 2013

Najrzadszy Orzeł Europy

Orlik Grubodzioby

Czytałem ostatnio w pewnej gazecie artykuł o orliku grubodziobym. Zaciekawił mnie ponieważ okazało się,
 że jest najmniej znanym orłem w Europie i w Polsce, a połowa całej ich populacji zamieszkuje rozlewiska Biebrzy czyli niedostępne lasy i podmokłe łąki. Projekt Life Orlik Ptak Jakich Mało chce pomóc w ochronie tych ptaków. Muszę też wspomnieć że Biebrzańskie bagna to już ostatnie w Polsce i już tylko tam orlik może gniazdować. W Polsce znajduje się połowa populacji tego ptaka. Aby lepiej poznać zwyczaje orlików, montuje się im nadajniki satelitarne które nie mogą przekraczać 5% masy ciała zwierzęcia.
Wiadomo już że, obszar terytoriów łowieckich wynosi 1760 ha, a na sąsiednie terytoria zapuszcza się nie dalej niż 100-200 m. Pożywianie orlika to padlina, gady, płazy, drobne ssaki do wielkości zająca i ptaki do wielkości cietrzewia. Żerowanie zajmuje od 0,5 do 7,5 godzin dziennie. Dzięki nadajnikom na stronie www.orlikgrubodzioby.org.pl w zakładce węrówki/śledź wędrówki można zobaczyć gdzie migrują orliki. Ich podróż jest pełna niebezpieczeństw, ale człowiek to wciąż najgorsze zagrożenie. Pewnego razu na terenie Turcji jednego z monitorowanych orlików najprawdopodobniej zastrzelono. Młode orliki na pierwsze zimowisko udają się do krajów położonych bliżej Polski np: Grecja, Hiszpania czy Izrael. Starsze udają się w okolice Sudanu a nawet do Ugandy. 
Dzisiejszy post bez zdjęć, ale myślę że was zaciekawi.


14 komentarzy:

 1. Bardzo interesujące informacje o orliku. Myślę, że ten nadajnik i tak jest ciężki jak na takiego ptaka. Gdyby człowiek dodatkowo musiał dźwigać 5% swojego ciała?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno te nadajniki nie utrudniają życia codziennego tych ptaków.

   Usuń
 2. Nie miałam pojęcia, że one odlatują na zimę na południe:) Bardzo interesująca notka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj chciałoby się takiego zobaczyć :) I sfotografować :) Szkoda, że większość ludzi ma w d... wszystko poza końcem własnego nosa i dla nowego smartfona czy innego gadżetu niszczą całą planetę.

  Ps. Jakoś nie działa mi powiadamianie o odpowiedzi na komentarze do postów. Tylko u Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czemu tak się dzieje.

   Usuń
  2. Ciekawe, czy inni też tak mają. Wyświetla mi się u Ciebie Powiadamiaj mnie (poniżej okienka, w którym to piszę), ale nie jako link do akcji, tylko zwykły napis.

   Usuń
  3. Naprawdę nie wiem czemu tak jest.

   Usuń

 4. Ciekawy wpis :) Nie słyszałem o takim gatunku :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post, my ludzie musimy im pomóc przetrwać. Widziałam go na żywo w zoo, tak mi się wydaje:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na żywo go nie widzałem, ale to napewno piękny ptak:)

   Usuń

Dziękuje za ślad po Twojej obecności:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...