wtorek, 17 września 2013

Pająk

Piękny tygrzyk paskowany

Moim zdaniem jeden z najładniejszych w Polsce.
Gatunek pająka sieciowego z rodziny krzyżakowatych. Swą nazwę zawdzięcza ubarwieniu podobnemu do futra tygrysa. Samice osiągają do 25mm a samce tylko 7mm. Występuje w Europie w strefie umiarkowanej. W Polsce najliczniej występuje na południu, głównie na porośniętych wysoką trawą łąkach, nad brzegami zbiorników wodnych, na krzewach owocowych, a także w zbożu.
W ciągu ostatnich 20 lat jego liczebność tak wzrosła, że usunięto go z listy gatunków objętych ochroną prawną w Polsce.

26 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Wiele ludzi nie lubi pająków, ale ja nic do nich nie mam:)

   Usuń
 2. Śliczny pająk...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny! :) Jeszcze takiego nie spotkałem niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to życzę ci Radku żebyś spodkał:)

   Usuń
 4. we have a similar spider here - a yellow argiope. i call them 'zipper spiders' since their web has that zigzag pattern to them. they are beautiful.

  OdpowiedzUsuń

 5. Wielki ten pająk :) Jak dla mnie znajomo wygląda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie widzałeś go już kiedyś ale nie zwróciłeś na niego uwagi:)

   Usuń
 6. Sliczny pająk:) u mnie w ogrodzie też takie spotykam:) Jaka przyroda jest piękna!Prawda?:)))Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyroda potrafi zaskakiwać:)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 7. Rzeczywiście jest ich sporo, szczególnie ostatnio. Nawet nie wiedziałem, że kiedyś był pod ochroną. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ochroną prawną? Nie wiedziałam,że pająki miesza się do prawa, ale skoro już ten olbrzymi pająk objęty ochroną nie jest, to znaczy, że można go usunąć ze swojej drogi, o ile dobrze rozumiem? To bardzo ciekawe, bo wydaje mi się że ludzie widząc pająki w domu po prostu je zabijają, bo jak inaczej się pozbyć takiego małego robala, który nieraz biega szybciej niż ty. Czy więc pająki domowe też są objęte ochroną, czy osoba która się takiego zwierzaka pozbędzie może stanąć przed sądem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie odpowiem ci na to pytanie bo sam nie wiem. Ciekawy temat do rozmowy. Myślę że przed sądem to może trochę przesada, ale po prostu niektóre pająki są objęte ochroną, chociaż część ludzi uważa je za szkodniki i je po prostu zabija.

   Usuń
  2. Tygrzyka paskowanego w domu raczej trudno znaleźć, prędzej na łące. W domu z większych pająków to co najwyżej kątnik, który pod ochroną nie jest. Kątnik owszem, może dziabnąć, ale to raczej wyjątek wśród naszych gatunków. Większość jest zupełnie niegroźna dla człowieka, zresztą - tak jak w przypadku bardzo wielu zwierząt - pozostawione w spokoju nawet nie będą próbowały wchodzić w interakcje z człowiekiem. No, może poza skakunami, które są maleńkie, nie budują sieci, mają świetny wzrok i są bardzo ciekawskie. Kiedyś w czasie robienia zdjęć na łące, jeden taki wskoczył mi nie wiadomo skąd na aparat i chodził po obiektywie i po ręce. Polecam pooglądanie zdjęć makro skakunów. Ja, kiedy zobaczyłam te oczy, zakochałam się :)

   A zamiast zabijać zawsze można złapać zwierzaka w szklankę i wyrzucić za okno. Nikomu się wtedy krzywda nie dzieje, polecam. Co do prawa, to oczywiście nikt za zabicie pająka nic nie zrobi, bo zresztą skąd ktokolwiek miałby o tym wiedzieć, no ale chroniony czy nie... szkoda pająka.

   Usuń
  3. Masz całkowitą rację Justyno :)

   Usuń
 9. Piękne ujęcia tygrzyka :) Nigdy go nie widziałam, ale wiedziałam, że jest pod ochroną. Skoro jest ich więcej, to moze kiedyś go zobaczę, chociaz nie darzę tych stworzeń jakąś wielką sympatią ;)
  Co nie oznacza, że nie doceniam piękna niektórych z nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo wszystko życzę ci abyś go zobaczyła, bo jest naprawdę piękny:)

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Mam takiego w ogrodzie, zadomowił się nad stawikiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To masz szczęście że możesz go oglądać w każdej chwili:)

   Usuń

Dziękuje za ślad po Twojej obecności:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...