niedziela, 29 marca 2015

Gil


Dziś ostatnia fotka z zimy na której jest gil. Już dawno miałem ją pokazać, ale jakoś się schowała i dopiero teraz sobie o niej przypomniałem:)

W Polsce dość liczny podczas zimy, kiedy przylatują do nas stada z północy i wschodu. Gniazduje w większych lasach mieszanych, dolinach rzecznych i przy jeziorach. Żywi się owadami i nasionami (jarzębina, drzewa leśne np. klon). Gniazdo zakłada na świerku, lub jałowcu i składa w nim 4-6 jaj.


czwartek, 26 marca 2015

Myszołów

Myszołów o którym ostatnio pisałem jednak do mnie wrócił. Udało mi się mu zrobić zdjęcie podczas lotu. Nie był sam a w towarzystwie jeszcze dwóch osobników. 

Myszołów, myszołów zwyczajny (Buteo buteo) -  gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Występuje na terenie całej Polski w lasach przy których znajdują się pola i łąki. Jego pożywienie stanowią myszy i norniki a także szczury, krety, żaby, węże czy ptaki do wielkości bażanta. Gniazdo zakłada wysoko w koronie drzew i wykonuje je z gałązek. Składa w nim 2-4 jaj. Przylot od końca lutego do marca, odlot od września do października. Często zimuje w kraju.

Głos myszołowa:




Niedługo święta i przerwa od szkoły, więc postaram się nadrobić zaległości i wezmę się za czytanie i komentowanie Waszych blogów.



Pozdrawiam Karmnik54:)

niedziela, 22 marca 2015

Wiosna się budzi

Jak tam wrażenia po zaćmieniu słońca? Mi osobiście bardzo się podobało. Oglądałem je przez kliszę rentgenowską. Myślałem, że zrobię przez nią zdjęcie, ale niestety nie wyszło. Trudno liczy się obserwacja:) W ostatnim czasie nad polskim niebem można było zobaczyć również zorze! Niestety dowiedziałem się o niej dopiero dzień później. A Wam się udało?

W sobotę zrobiła się piękna pogoda - ciepło (ponad 10 stopni) i prawie bezwietrznie. Oczywiście tak świetną pogodę należy wykorzystać, więc wybrałem się standardowo do "mojego" lasu i opłaciło się. Na początek przywitały mnie dwa dzięcioły duże i dwie sójki. Postanowiłem pooglądać dzięcioły i wolnym krokiem udałem się w ich kierunku oczywiście zachowując odpowiednią odległość by ich nie spłoszyć. Nagle zobaczyłem duży cień. Należał on do myszołowa, który kołował tuż na czubkami drzew. Wyglądało to tak jakby chciał na którymś usiąść, lecz przeszkadzała mu moja obecność. Dzięcioły w tym czasie zdążyły się sporo oddalić, więc wybrałem się w stronę polanki. gdzie można było usłyszeć głos pierwiosnka i zięb. W liściach jak zwykle buszowały kosy. Kiedy dotarłem na miejsce usłyszałem pewien dźwięk, lecz nie wiedziałem do kogo należy. Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że to przecież raniuszki. Ptaki piękne i bardzo je lubię, ale równocześnie denerwujące bo zawsze uciekają z kadru choć są mało płochliwe. Tego samego dnia udało mi się zobaczyć strzyżyka. I tu się zdziwiłem. Raniuszki przy nim są bardzo spokojne. Na początku myślałem, że to mysz chodzi po stercie gałęzi. Zdjęcia nie zrobiłem, ale cieszę się ze spotkania, bo teraz wiem że te ptaki są u mnie cały rok a nie tylko przelotem. Trzeba się wziąść za budki dla nich, bo dla pustułki prawie gotowa. Zostało ją tylko zawiesić.

Szpak:


 Las zaczyna się zielenić:





 Wszystko na to wskazuje, że w tym roku budkę zamieszka również sikorka, lecz tym razem modraszka:




W pewnym miejscu znalazłem pełno dziur w ziemi. Jak myślicie naturalnie się zrobiły, czy to np. należy do myszy?







środa, 18 marca 2015

Zaćmienie słońca

W ten piątek będzie w Polsce widoczne zaćmienie słońca. Z prognoz wynika, że jednak będzie pogoda i bezchmurne niebo. Chociaż będę w szkole to i tak postaram się zrobić zdjęcia:) Zjawisko rozpocznie się o 9:47 i będzie trwało do 12.06. Zostanie zasłonięte 70% tarczy słonecznej. Jest to pierwsze takie zjawisko od 4 lat. 

Cieszę się, że Rudy się podobał, więc dziś kolejny kot:) 

Bura


niedziela, 15 marca 2015

Wiosenny bażant

Parę dni temu korzystając z kilku dni pogody wybrałem się do lasu. Na początku przywitał mnie znajomy dźwięk. Był to dzięcioł zielony. Często go słyszę, lecz dużo trudniej go zaobserwować. Siedział na czubku najwyższego drzewa w okolicy i ustawił się całkiem pod światło, więc nie dało się zrobić zdjęcia, ale jeśli chcecie go zobaczyć zaglądnijcie do wpisu Jesień i dzięcioł zielony. Owady powoli o sobie przypominają i jest ich coraz więcej. Na szczęście jeszcze nie utrudniają życia:)
Podczas wizyty w lesie widziałem też dzięcioła dużego, czyżyki, sójki, bogatki, modraszki, kowaliki, pełzacze, dzięcioła dużego, kosy i słychać było zięby. Kiedy już zbierałem się do domu, nagle usłyszałem szelest. Pomyślałem, że to jak zwykle kos i poszedłem dalej, jednak mimowolnie popatrzyłem w kierunku odgłosów. Zobaczyłem sporego ptaka - bażanta. Nie poszedłem za nim bo były tam zbyt duże zarośla na zdjęcia i szybko bym go spłoszył. Udało mi się go zajść z drugiej strony i miałem nadzieję, że tam się skieruje. Tak też się stało i mogłem go spokojnie obserwować, ale gąszcz  był ciągle za gęsty na zdjęcie. Bażant nagle skręcił, ja również i skierował się na otwartą przestrzeń.  W ostatniej chwili zauważył mnie i stanął za gałęziami co widać na zdjęciu. Popatrzył parę sekund i zawrócił. Mimo to i tak cieszę się ze zdjęcia i spotkania.

Bażant,bażant zwyczajny, bażant szlachetny, bażant pospolity, bażant łowny, bażant właściwy, (Phasianus colchicus) - gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny kurowatych. Początkowo zamieszkiwał doliny rzeczne Kaukazu, lecz jako cenna zwierzyna łowna szybko został przeniesiony do Europy. Obecnie dobrze się czuje w zaroślach, zagajnikach, lasach w pobliżu pól uprawnych i łąk. Żywi się nasionami, kłączami roślin, owadami np. u mnie skutecznie zjada stonkę ziemniaczaną. Gniazdo zakłada w wygnieconej trawie i składa w nim 6-18 jaj. Jest ono bardzo dobrze schowane. Zimuje w Polsce.

Głos bażanta:



Mech z zarodnikami


Mały strumyczek leśny




I kawałek mojej polanki:)




Jakiś miesiąc temu czytałem o zaćmieniu słońca które będzie widoczne 20 marca między 9.00 a 12.00. Pomyślałem, że na pewno będą chmury. Od dwóch lat czekam na noc spadajęcych gwiazd która ma miejsce w sierpniu i co? Chmury. Popatrzyłem dziś na piątkową pogodę i tak:
Na jednej stronie 13 stopni słońce i 0% chmur na drugiej 9 stopni, zachmurzenie 90% i deszcz. Która się sprawdzi? Miejmy nadzieję, że ta lepsza:)

Za zakończenie taki dzisiejszy widoczek:




czwartek, 12 marca 2015

Czas...

Choć mam zapas zdjęć na kilka postów to szkoła o sobie przypomina i po prostu nie mam czasu nic napisać. U Was też nie komnetuje, jedynie zaglądam na chwilkę za co przepraszam i równocześnie dziękuję za liczne komentarze od Was pod ostatnimi postami. Myślę że koło niedzieli powinien pojawić się jakiś sensowny post. 
Mimo, że szpaki już przyleciały i temperatura sięgała w niektóre dni nawet 15 stopni, to dziś spadł śnieg! Na szczęście szybko stopniał.

 Tymczasem przedstawiam Wam jednego z moich czterech kotów: Rudy



niedziela, 8 marca 2015

Sójka - głośny ptak


Sójka to na pewno jedna z największych ptasich krzykaczy, która swoim głosem może zdradzić obecność wielu zwierząt. 

Sójka, sójka zwyczajna, sójka żołędziówka, (Garrulus glandarius) -gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych. Występuje w całej Polsce w lasach (szczególnie mieszanych) i parkach. Żywi się owadami, jajami i pisklętami mniejszych ptaków, nasionami np. żołędzie które zbiera jako zapasy na zimę. Tym sposobem nasiona są przenoszone z miejsca na miejsce i skutecznie rozsiewane. Gniazdo zakłada w gęstych koronach drzew. Jest w kształcie "koszyka" w którym składa 5-6 jaj. Zazwyczaj zimuje i może być gościem w naszych karmnikach, jednak co jakiś czas można obserwować ich masowe wędrówki.

Głos sójki:





wtorek, 3 marca 2015

Sikorka uboga

Ponieważ potwierdziło się i sikorka, którą ostatnio Wam pokazałem okazała się ubogą dziś "oficjalnie" ją opiszę:)

Sikorka uboga, szarytka, błotniczka, sikorka trzcinna (Poecile palustris) -gatunek małego ptaka z rodziny sikor. Bardzo podobna do sikorki czarnogłówki od której różni się małymi szczegółami takimi jak: długością śliniaka czy połyskiem czapeczki. Powszechna w całej Polsce w lasach,  parkach i ogrodach. W sezonie żywi się owadami a zimą ziarnami. Czasem przylatuje do karmników. Gniazdo zakłada w dziuplach i składa w nich 6-11 jaj. Zimuje w kraju.

Głos sikorki ubogiej:




U mnie pogoda się pogorszyła i nawet spadł śnieg. Mimo, że wiosna już do nas przyszła zima wciąż jeszcze o sobie przypomina:)


Pozdrawiam Karmnik54:)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...