Parę dni temu korzystając z kilku dni pogody wybrałem się do lasu. Na początku przywitał mnie znajomy dźwięk. Był to dzięcioł zielony. Często go słyszę, lecz dużo trudniej go zaobserwować. Siedział na czubku najwyższego drzewa w okolicy i ustawił się całkiem pod światło, więc nie dało się zrobić zdjęcia, ale jeśli chcecie go zobaczyć zaglądnijcie do wpisu
Jesień i dzięcioł zielony. Owady powoli o sobie przypominają i jest ich coraz więcej. Na szczęście jeszcze nie utrudniają życia:)
Podczas wizyty w lesie widziałem też dzięcioła dużego, czyżyki, sójki, bogatki, modraszki, kowaliki, pełzacze, dzięcioła dużego, kosy i słychać było zięby. Kiedy już zbierałem się do domu, nagle usłyszałem szelest. Pomyślałem, że to jak zwykle kos i poszedłem dalej, jednak mimowolnie popatrzyłem w kierunku odgłosów. Zobaczyłem sporego ptaka - bażanta. Nie poszedłem za nim bo były tam zbyt duże zarośla na zdjęcia i szybko bym go spłoszył. Udało mi się go zajść z drugiej strony i miałem nadzieję, że tam się skieruje. Tak też się stało i mogłem go spokojnie obserwować, ale gąszcz był ciągle za gęsty na zdjęcie. Bażant nagle skręcił, ja również i skierował się na otwartą przestrzeń. W ostatniej chwili zauważył mnie i stanął za gałęziami co widać na zdjęciu. Popatrzył parę sekund i zawrócił. Mimo to i tak cieszę się ze zdjęcia i spotkania.
Bażant,bażant zwyczajny, bażant szlachetny, bażant pospolity, bażant łowny, bażant właściwy, (Phasianus colchicus) - gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny kurowatych. Początkowo zamieszkiwał doliny rzeczne Kaukazu, lecz jako cenna zwierzyna łowna szybko został przeniesiony do Europy. Obecnie dobrze się czuje w zaroślach, zagajnikach, lasach w pobliżu pól uprawnych i łąk. Żywi się nasionami, kłączami roślin, owadami np. u mnie skutecznie zjada stonkę ziemniaczaną. Gniazdo zakłada w wygnieconej trawie i składa w nim 6-18 jaj. Jest ono bardzo dobrze schowane. Zimuje w Polsce.
Głos bażanta:
Mech z zarodnikami
Mały strumyczek leśny
I kawałek mojej polanki:)
Jakiś miesiąc temu czytałem o zaćmieniu słońca które będzie widoczne 20 marca między 9.00 a 12.00. Pomyślałem, że na pewno będą chmury. Od dwóch lat czekam na noc spadajęcych gwiazd która ma miejsce w sierpniu i co? Chmury. Popatrzyłem dziś na piątkową pogodę i tak:
Na jednej stronie 13 stopni słońce i 0% chmur na drugiej 9 stopni, zachmurzenie 90% i deszcz. Która się sprawdzi? Miejmy nadzieję, że ta lepsza:)
Za zakończenie taki dzisiejszy widoczek: