poniedziałek, 30 września 2013
czwartek, 26 września 2013
wtorek, 24 września 2013
Najrzadszy Orzeł Europy
Orlik Grubodzioby
Czytałem ostatnio w pewnej gazecie artykuł o orliku grubodziobym. Zaciekawił mnie ponieważ okazało się,
że jest najmniej znanym orłem w Europie i w Polsce, a połowa całej ich populacji zamieszkuje rozlewiska Biebrzy czyli niedostępne lasy i podmokłe łąki. Projekt Life Orlik Ptak Jakich Mało chce pomóc w ochronie tych ptaków. Muszę też wspomnieć że Biebrzańskie bagna to już ostatnie w Polsce i już tylko tam orlik może gniazdować. W Polsce znajduje się połowa populacji tego ptaka. Aby lepiej poznać zwyczaje orlików, montuje się im nadajniki satelitarne które nie mogą przekraczać 5% masy ciała zwierzęcia.
Wiadomo już że, obszar terytoriów łowieckich wynosi 1760 ha, a na sąsiednie terytoria zapuszcza się nie dalej niż 100-200 m. Pożywianie orlika to padlina, gady, płazy, drobne ssaki do wielkości zająca i ptaki do wielkości cietrzewia. Żerowanie zajmuje od 0,5 do 7,5 godzin dziennie. Dzięki nadajnikom na stronie www.orlikgrubodzioby.org.pl w zakładce węrówki/śledź wędrówki można zobaczyć gdzie migrują orliki. Ich podróż jest pełna niebezpieczeństw, ale człowiek to wciąż najgorsze zagrożenie. Pewnego razu na terenie Turcji jednego z monitorowanych orlików najprawdopodobniej zastrzelono. Młode orliki na pierwsze zimowisko udają się do krajów położonych bliżej Polski np: Grecja, Hiszpania czy Izrael. Starsze udają się w okolice Sudanu a nawet do Ugandy.
Dzisiejszy post bez zdjęć, ale myślę że was zaciekawi.
niedziela, 22 września 2013
Pliszka
To chyba ostatnie zdjęcia pliszki przed odlotem na południe. Na zdjęciach pliszka siwa. Chciałbym zobaczyć jeszcze żółtą, ale to już chyba (jeśli się uda) w następnym roku.
piątek, 20 września 2013
wtorek, 17 września 2013
Pająk
Piękny tygrzyk paskowany
Moim zdaniem jeden z najładniejszych w Polsce.
Gatunek pająka sieciowego z rodziny krzyżakowatych. Swą nazwę zawdzięcza ubarwieniu podobnemu do futra tygrysa. Samice osiągają do 25mm a samce tylko 7mm. Występuje w Europie w strefie umiarkowanej. W Polsce najliczniej występuje na południu, głównie na porośniętych wysoką trawą łąkach, nad brzegami zbiorników wodnych, na krzewach owocowych, a także w zbożu.
W ciągu ostatnich 20 lat jego liczebność tak wzrosła, że usunięto go z listy gatunków objętych ochroną prawną w Polsce.
niedziela, 15 września 2013
Wiewiórka
Jest wrzesień, więc postanowiłem wybrać się na sójki, bo właśnie teraz stają się wyjątkowo wrzaskliwe a co za tym idzie, łatwiejsze do wytropienia. Za miejsce poszukiwań wybrałem park i zastałem w nim.... wiewiórkę, a w zasadzie wiewiórki bo było ich tam parę. Skakały po drzewach i zbierały orzechy.
sobota, 14 września 2013
środa, 11 września 2013
sobota, 7 września 2013
Trznadel
Ostatnio na spacerze spotkałem trznadla. Jest to mały ptaszek wielkości wróbla, występujący w całej Polsce na brzegach lasów, w zaroślach, w alejach i przy drogach. W zimie zbiera się w stada i udaje w pobliże stodół i stajen. Na ogół jest płochliwy, lecz ten był wyjątkowo spokojny.
wtorek, 3 września 2013
Subskrybuj:
Posty (Atom)